Torba Yasa Sosyal Güvenlik Hukuku Alanında Ne Getiriyor? Bilgilendirme Semineri
 Ana Sayfa / Etkinlikler / Torba Yasa Sosyal Güvenlik Hukuku Alanında Ne Getiriyor? Bilgilendirme Semineri


Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) ile Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi’nin birlikte düzenlediği “Torba Yasa Sosyal Güvenlik Alanında Ne Getiriyor” konulu seminer yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

DOSABSİAD ile Peryön Güney Marmara Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği Torba Yasa Sosyal Güvenlik Alanında Ne Getiriyor” semineri DOSABSİAD Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Firmaların muhasebe ve insan kaynakları sorumluları ile çok sayıda sanayicinin de katıldığı seminerin açılışında konuşan PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı Levent Özçengel, “Hepimizin bildiği gibi 6552 sayılı yasa 11 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasa başta İş Kanunu olmak üzere, iş sağlığı ve iş güvenliği, sendikalar, toplu sözleşme kanunu gibi kanunlarda önemli değişikleri beraberinde getirdi” ifadelerini kullandı.

Bursa SGK İl Müdürü Eran Karaca da, “11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren bu kanun ile, işveren ve sigortalılarımızın prim borçlarına getirilen yapılandırma imkanının yanı sıra birçok alanda da değişiklikler yapıldı” dedi.

Eran Karaca, yeni kanunla birlikte gelen değişikleri şöyle sıraladı:

“Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) yeniden gelir tespiti yaptırılarak borçlandırma imkanı getirilmesi. Ev hizmetlerinde çalışanlara yönelik kişiler sosyal güvenlik kapsamına alınmıştır. Doğum borçlanma hakkı 2’den 3’e çıkarılmıştır. Maden işlerinde çalışanların emeklilik koşullarında iyileştirmeler yapılmıştır. Türk vatandaşlığından çıkarılanlarla ilgili borçlanma imkanı sağlanmıştır. Tüp bebek yönteminde deneme sayısı 3’e çıkarılmıştır. Prim borçlarına getirilen yapılandırma ile kurumumuza olan borçlara 18 taksit ve 36 ayrı ödeme kolaylığı getirilmiştir. 30 Nisan 2004 tarihi öncesi idari para cezalarının yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçilmiştir. Gecikme zamları ve cezaları silinmiştir.”

Yapılandırma kapsamında getirilen ödeme kolaylıkları ile işveren ve sigortalıların ödeme güçlerine uygun taksit imkanlarını seçme şansı tanındığını hatırlatan Karaca, detaylı bilgilerin SGK Bursa İl Müdürlüğü’nün internet sitesi ile Bursa genelinde hizmet veren sosyal güvenlik merkezlerinden alınabileceğini söyledi.

Yapılan sunumların ardından seminer soru cevap kısmı ile sona erdi.09 Ekim 2014 Perşembe


Fotoğraf Galerisi
Hakkımızda Üyelik Etkinlikler Eğitim Bilgi Yönetimi Basında Biz İletişim Blog
    
Peryön Güney Marmara Şubesi


Diğer Şubelerimiz :Merkez   Ege   Güneydoğu Anadolu   İç Anadolu   Trakya

Tüm hakları saklıdır © 2018. PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Güney Marmara Şubesi

Konak Mah. Seçkin Sk. No:23/1 Posta Kutusu:165 Nilüfer / BURSA


Profornet İnternet Çözüm Ortaklığı