13.İnsan Kaynakları Zirvesi
 Ana Sayfa / 13.İnsan Kaynakları Zirvesi

“İnsanca” Fikirler 13. İnsan Kaynakları Zirvesi’nde Konuşuldu

Bursa, 25.05.2015 – İş dünyası, kamu, üniversite üçgeninde bağlayıcı, güçlendirici çalışmalar gerçekleştirme hedefiyle, bugüne kadar insan yönetimi konusunda etkin çalışmalara imza atan Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi tarafından, geleneksel hale getirilen ve bu yıl 13’üncüsü düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi büyük bir coşkuya sahne oldu.

21 -22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve insan kaynaklarına ilgi duyan, insan yönetiminin önemine inanan her kesimden insanın buluştuğu, insan ile ilgili umut verici fikirlerin ortaya konduğu 13. İnsan Kaynakları Zirvesi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenirken, dev organizasyonda PERYÖN, Türkiye’nin önde gelen firmalarından ve yurtdışından üst düzey isimleri katılımcılarla buluşturdu.

Ali Tınaz’ın sunumuyla renk kattığı organizasyonun açılış konuşmasını, PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Özçengel yaptı. “2015 yılının, bizim için en önemli özelliklerinden biri, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı olması. Bu sebeple, bizim bugün burada olmamızı sağlayan şehitlerimizi, saygıyla ve rahmetle anıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Özçengel, Türkiye’nin endüstri kenti Bursa’da, 13 yıldan bu yana marka haline gelmiş olan İnsan Kaynakları Zirvesi ile ilgili, “Bursa iyi şeyleri hak ediyor, bizde iyi bir şeyler yapmaya çalıştık, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Ne Yaparsak Yapalım, İnsanca Olmalı”

Değişen dünyanın, organizasyonların ve stratejilerin de değişmesine sebep olduğunu vurgulayan Özçengel, “Bu durum, liderlik şekillerinin değişmesini gerektiriyor. Bütün bunların sonucu olarak da bizim, İnsan Kaynakları uygulamalarımız değişiyor. Artık tesis ve makine yatırımları, şirketlerin varlıklarını sürdürmeleri için yeterli olmuyor. İnsan faktörü hiç olmadığı kadar önemli bir konuma gelmiş durumda. Biz, tüm bu değişimlerin ışığında, insana sadece kâğıt üzerinde değil, gerçekte de değer verilmesi gerektiğine inandığımız için “İnsanca” temasını seçtik. “Günümüz iş dünyasında çalışanlar, artık daha mutlu olacakları işyerleri istiyorlar. Bunun yanında şirketler ise; bağlılıkları düşen mutsuz çalışanlar ve bu durumun verimliliği düşürmesi gibi büyük sorunlarla da karşı karşıya kalmaktalar” diye konuştu.

“Daha Fazlası Gerekli”

“Sanayi devrimiyle birlikte, kuralcılığın ön planda olduğu, çok sayıda yönetim modeli geliştirdik ve uyguladık. Ama bugünün iş dünyası için bu araçlar artık yetersiz kalıyor. Artık daha fazlası gerekli” diyen Özçengel, “Örneğin son zamanlarda VUCA World konuşuluyor. VUCA dünyası; değişkenlik, belirsizlik, karmaşıklık ve muğlâklık kelimelerinin İngilizce karşılıklarının, baş harflerinden oluşan terim. Günümüzdeki iniş çıkışları, tahmin edilemez olayları, karmaşıklık ve kaosla mücadeleyi anlatan bir terim. Bunları yönetmemiz gerekiyor. Çünkü bunların hepsi insana ait…” ifadelerini kullandı.

“İnsan Yönetmek Sanattır”

Levent Özçengel’in ardından sözü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse aldı. İnsan yönetmeyi sanat olarak tanımlayan Köse, “İnsan yönetmek dünyanın en zor işlerinden biridir ve yetenek ister. Aynı çatı altında olan farklı kişilerin, aynı hedefe ulaşmak için emek vermesi demektir. Etkili ve doğru yöneticilik, aile yönetiminden ülke yönetimine kadar, insanın olduğu her alanı kapsar. İnsanı anlamak, insan yönetiminin formüllerinden birini çözmektir. Bursa iş dünyası için bereketli bir kent. Teknolojik gelişmelerle birlikte, insan gelişiminin en yoğun yaşandığı kent Bursa’dır. Böylesine değerli konuların paylaşıldığı bu özel organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

“Sosyolojik Değişimleri Yakalayabilmek İşin Aslıdır”

Zirvenin ilk konuşmacısı olarak sahneye çıkarak; endüstriyel ilişkiler, maaş ve ücret yönetimi, işe alım, yönetim geliştirme konularında birçok çalışmaya imza atan Eğitimci Mehmet Kocabaş, Değişim Yöntemi: Küçük değişimler, büyük sonuçlar başlıklı sunumuyla, toplumun her kademesinde yaşanan denge ve güç merkezlerine ilişkin, son derece keyifli paylaşımlara imza atarken, sosyolojik değişimlerle ilgili verdiği örnekler katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Kocabaş’ın ardından sözü, zirve kapsamında Bursa’ya gelen ve organizasyonun yurtdışı katılımlı ilk konuşmacısı özelliğindeki, Prof. Dr. Marcus Venzin aldı. İtalya’nın dünyaca ünlü Bocconi Üniversitesi’nden, İşletme ve MBA alanında etkin çalışmalara imza atan Prof. Dr. Marcus Venzin’in, rol model yaklaşımları ve yeni İK süreçleriyle ilgili yapmış olduğu paylaşımlar katılımcıların ilgi odağı olurken, tüm konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü PERYÖN Güney Marmara Şubesi tarafından plaket takdim edildi.

“Çok Değerli İsimler”

Zirvenin ilk gününde, “Hangi Ben? Kişiliğin Farklı Yanları” sunumuyla, Koç Üniversitesi’nden Psikolog / Danışman Doç. Dr. Azmi Varan, kişisel gelişim ve kişilik yöntemlerine ilişkin paylaşımlarda bulunurken, Datassist firmasından Genel Müdür Ayşe Nazmiye Uça da, “Outsourcing ile Katma Değer Yaratmak” başlıklı sunumuyla, bordrolama ve outsourcing ile ilgili firmanın uygulama yöntemlerini aktardı.

13. İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ilk gününde, “Performans Sistemi: Bir Stratejik Yönetim Aracı” başlıklı sunumuyla TAG / DDI     Danışman Özgür Güner de katılımcılarla buluşurken, günümüzün popüler kelimesi Mobbing konusunda,  Koç / Mobbing Uzmanı Çağlar Çabuk, Egemenoğlu Hukuk, Kurucu Ortak / Avukat     Yunus Egemenoğlu ve yine Egemenoğlu Hukuk’tan Avukat Pınar Şahin, “Mobbing'in İnsani ve Hukuki Boyutları” oturumda konuyla ilgili bilgiler paylaştı.

İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ilk günü, “Fark Yaratan İK Uygulamaları” oturumuyla sona ererken, bu oturumda, BOSCH İK Eğitim Müdürü Şahigan Gurbet, BOSCH         İç Eğitmen Konsepti ile ilgili bilgiler verdi. Ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkan, Tofaş Liderlik ve Davranışsal Gelişim Yöneticisi Elif İldeniz, “Yeteneği Kim Yönetir?”  başlığıyla yetenek yönetimi konusunda Tofaş bünyesinde gerçekleştirdikleri uygulamalara değindi.

“Heyecan 2. Günde de Sürdü”

PERYÖN 13. İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ikinci gününde de birbirinden değerli isimler konuşmacı olarak yer alırken, günün ilk konuşmacısı "Sadakatin ve Bağlılığın Yeni Kuralları" başlıklı sunumuyla  HAY Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul oldu.

Toğrul’un ardından sözü FOX TV Ana Haber Sunucusu, Gazeteci Fatih Portakal alırken, izleyenlerin ilgiyle takip ettiği Portakal, ““Medyada İnsan Yüzleri, Yaşananlar ve Görünmeyenler” bağlığıyla fikirlerini sundu.

“İş Sağlığı ve Güvenliği'nde Bir Adım Öteye: Vodafone ve Borçelik Uygulamaları” başlıklı öğle oturumunda da, Vodafone Türkiye Çevre ve Refah Kıdemli Müdürü Ergün Tüzün ile birlikte, Artı Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Ali Rıza Tiryaki katılımcılarla bir araya geldi.

Sütaş İnsan Kaynakları Başkanı Meltem Kalender Öztürk’ün “Yüksek Performanslı Kurumlar Yaratmada İK’nın Rolü” başlıklı sunumuyla devam eden organizasyonda, Nutricia İK Müdürü İrem Önal, “İK Dünyasının Yeni Fırsatı: Pazarlama” başlığıyla paylaşımlarda bulunurken, Önal’ın ardından sahneye çıkan Kişisel Marka, Kurumsal Stil ve İmaj Danışmanı Rüzgar Mira Okan, “Dress Code” başlıklı sunum yaparak, iş dünyasına yönelik kıyafet seçimi ve dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı.

“Engelsiz Orkestra Gönülleri Fethetti”

Günün ve zirvenin son konuşmacıları ise, Engelsiz Orkestra Kerim & Selim Altınok kardeşler oldu.  “Engelleri Aşmak” başlıklı sunumda, hayat hikâyelerini ve bugünlere geliş öykülerini katılımcılarla paylaşan görme engelli ikiz kardeşler Selim & Kerim Altınok kardeşler, gitar ve mandolinin bütünleşmesiyle ortaya koydukları müzik dinletisiyle izleyenlerden büyük alkış aldı.

13. İnsan Kaynakları Zirvesi, günün sonunda katılımcıların toplu fotoğraf çektirmesiyle son buldu.


21.05.2015


Fotoğraf Galerisi
Hakkımızda Üyelik Etkinlikler Eğitim Bilgi Yönetimi Basında Biz İletişim Blog
    
Peryön Güney Marmara Şubesi


Diğer Şubelerimiz :Merkez   Ege   Güneydoğu Anadolu   İç Anadolu   Trakya

Tüm hakları saklıdır © 2019. PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Güney Marmara Şubesi

Konak Mah. Seçkin Sk. No:23/1 Posta Kutusu:165 Nilüfer / BURSA


Profornet İnternet Çözüm Ortaklığı